We use cookies to give you the best experience on our website and bring you more relevant advertising.

Learn more about cookies

elections

Basildon Westley Heights

Electorate: 16265

Candidate Party Votes
Kerry Smith - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1347
Martin Wargent Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 66
Geoff Williams Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1067
David Burton-Sampson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 943
John Schofield Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1208

Billericay and Burstead

Electorate: 27536

Candidate Party Votes
Anthony Hedley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 3661
Terry Gandy Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2103
Nelson Brunton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 285
Nina Bennett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 563
Alan Bennett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 658
Nigel Horn Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 437
Martin Howard Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 256
Susan McCaffery Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1957
Kay Twitchen - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 3523
Stephen Watson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 290

Bocking

Electorate: 14198

Candidate Party Votes
John Baugh Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1320
Andrea Bunn Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 126
Gordon Helm - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1340
Pamela Hooper Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 91
Lynn Watson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1226

Braintree Eastern

Electorate: 13431

Candidate Party Votes
James Fleet Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 180
John Key Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 43
John Malam Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 233
Patricia Newton - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1605
Phil Palij Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1098
Moia Thorogood Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 790

Braintree Town

Electorate: 13978

Candidate Party Votes
Graham Butland - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1152
Rod Challis Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 953
Bill Edwards Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1121
Hayden Hooper Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 126
Timothy Reeve Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 159

Brentwood Hutton

Electorate: 15388

Candidate Party Votes
David Andrews Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Roger Hirst Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Mike Le-Surf Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 0
John Newberry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
David Watt Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0

Brentwood North

Electorate: 14275

Candidate Party Votes
Barry Aspinell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Simon Attwood Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Chris Hossack Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Michael McGough Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Yvonne Waterhouse Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 0

Brentwood Rural

Electorate: 14333

Candidate Party Votes
Lisa Barrett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Howard Bills Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Yvonne Maguire Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Julie Morrissey Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 0
Ann Naylor Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 0

Brentwood South

Electorate: 14690

Candidate Party Votes
Mark Allen Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Gareth Barrett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 0
Stephanie Bills Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
David Kendall Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Keith Parker Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Oliver Tilbrook Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo English Democrats 0

Brightlingsea

Electorate: 14627

Candidate Party Votes
Terry Allen Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 102
Maria Iacovou Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 165
Roger Lord - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1429
Lynda McWilliams Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1156
Colin Olivier Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 585
Gary Scott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1264

Broomfield and Writtle

Electorate: 15092

Candidate Party Votes
Graham Pooley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 570
John Aldridge - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1985
Claire Breed Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo English Democrats 385
Philip Gaudin Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 184
Reza Hossain Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 51
Ian Nicholls Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1346

Canvey Island East

Electorate: 14769

Candidate Party Votes
Owen Bartholomew Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 24
Dave Blackwell - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Canvey Island Independent Party 1766
David Cross Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 619
John Morgan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 79
Matthew Reilly Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 356
Brian Wood Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1145

Canvey Island West

Electorate: 13477

Candidate Party Votes
Esther Akinnuwa Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 278
Ray Howard - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1310
Peter May Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Canvey Island Independent Party 1011
Stephen Smith Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 59
Paul Westlake Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 26
Anne Wood Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 850

Chelmer

Electorate: 16356

Candidate Party Votes
Martin Ashby Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 428
Raymond Barry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 466
Colin Budgey Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 206
Thomas Jones Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1029
John Spence - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2044

Chelmsford Central

Electorate: 12240

Candidate Party Votes
David Jones Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 895
Tony Lane Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 175
Dick Madden - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1233
Edward Massey Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 431
John Theedom Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 711

Chelmsford North

Electorate: 13762

Candidate Party Votes
Irene Ferguson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 596
Robert Pontin Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 882
Leslie Retford Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 862
Stephen Robinson - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1501
Angela Thomson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 170

Chelmsford West

Electorate: 14590

Candidate Party Votes
Jude Deakin - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1078
Bill Horslen Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 642
Avril Howe Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 124
Eric Johnston Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 956
Graham Seeley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 975

Clacton East

Electorate: 13221

Candidate Party Votes
Eleanor Gordon Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 70
Peter Halliday Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1194
Norman Jacobs Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 477
Pierre Oxley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 1528
Sandy White Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1106
Brian Whitson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 77

Clacton North

Electorate: 13076

Candidate Party Votes
Sam Atkinson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 790
James Horsler Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 75
Anne Poonian Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 789
Harry Shearing Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 191
Mark Stephenson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 369
Andy Wood - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 929

Clacton West

Electorate: 12093

Candidate Party Votes
Chris Cotter Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1031
Paul Honeywood - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1251
Linda Jacobs Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 671
Christopher Keston Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 158
Clare Palmer Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 83
Ann Whitson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 85

Constable

Electorate: 14977

Candidate Party Votes
Roger Bamforth Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 387
Anne Brown - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2075
Carolyn Catney Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 303
Mark Cole Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1471
John Spademan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 504

Drury

Electorate: 13762

Candidate Party Votes
Nick Cope Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1127
Mike Dale Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 527
Steve Ford Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 314
Sue Lissimore - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1957
John Pitts Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 951

Frinton & Walton

Electorate: 15536

Candidate Party Votes
Simon Ashley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1588
Jo Hayes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 81
Iris Johnson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 1085
Rose Lawes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 620
Howard Mettler Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 84
Michael Page - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2095

Great Baddow

Electorate: 15766

Candidate Party Votes
Jenny Chandler - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1440
Jeanette Howes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1368
Richard Hyland Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 472
Darryl Newport Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 152
Chris Rycroft Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1191

Hadleigh

Electorate: 13776

Candidate Party Votes
Elena Black Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 130
Douglas Copping Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 250
Michael Dixon Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1389
Joe Reeder Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 518
Jillian Reeves - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1846

Halstead

Electorate: 15279

Candidate Party Votes
Bernard Dearlove Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 164
Malcolm Fincken Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 891
Michael Ford Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1144
Stephen Hicks Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 198
Paul Hooks Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 44
Joe Pike - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1597

Harwich

Electorate: 13437

Candidate Party Votes
Simon Banks Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 135
John Brown Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1138
Ricky Callender Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 892
Ivan Henderson - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1722
Steven Henderson Community Representatives 204
Jack Robertson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 23
Robbie Spence Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 70

Hedingham

Electorate: 14382

Candidate Party Votes
Steve Bolter Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 361
Frank Ferguson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1096
David Finch - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2190
Tina Gentry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 44
Stephen Knight Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 579
Joyce Wells Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 225

Heybridge and Tollesbury

Electorate: 15990

Candidate Party Votes
Beverley Acevedo Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1202
Rodney Bass - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2300
Robert Graves Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 417
Richard Perry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 230
Stevan Slodzik Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 822

Laindon Park and Fryerns

Electorate: 27982

Candidate Party Votes
William Archibald - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 2277
Thomas Beaney National Front 171
John Dornan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 958
Francis Barnes-Challinor Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 215
Mark Ellis - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2175
Anne Fryatt Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1980
Cheryl Gerrard Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 138
Dawn Holmes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 116
Arnold Lutton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 187
David Murray Halstead Gazette: District council elections - TUSC Against Cuts manifesto Trade Unionist and Socialist Coalition 73
Pat Rackley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 119
Terri Sargent Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 784
David Sheppard Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1684

Maldon

Electorate: 14550

Candidate Party Votes
Mark Burmby Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 87
Janet Carden Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 470
Penny Channer - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1994
Madeline Diamond Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 574
Geoffrey Dickman Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1052

Maypole

Electorate: 14099

Candidate Party Votes
Lyn Barton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 933
Mike Hardy Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 475
Dave Harris - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1665
Pam Nelson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 143
Raymond Tuttlebee Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 573

Mersea and Tiptree

Electorate: 14532

Candidate Party Votes
Rebecca Ager Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1134
Sue Bailey Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 216
Gill Collings Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 181
John Jowers - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1913
Audrey Spencer Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 629

Mile End and Highwoods

Electorate: 14871

Candidate Party Votes
Mary Bryan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 180
Jennie Fisher Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 408
Benjamin Locker Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 888
Bill Rowley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 725
Anne Turrell - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1417

Ongar and Rural

Electorate: 11888

Candidate Party Votes

Parsons Heath

Electorate: 13027

Candidate Party Votes
Bob Fisher Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 489
Theresa Higgins - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1259
Ron Levy Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 890
Charles McKay Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 609
Pat Rogers Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 192

Pitsea

Electorate: 31115

Candidate Party Votes
Andrew Ager Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2055
Keith Bobbin - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 2488
Freddie Gerrard-Abbott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 205
Freddie Gerrard-Abbott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 133
Sandra Hillier Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1257
Terry McBride Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1925
Melissa McGeorge Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 2181
Andrew Schrader Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1103
Ben Williams Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 167
Linda Williams Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 145

Rayleigh North

Electorate: 13298

Candidate Party Votes
Chris Black Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1037
David Dennis Bodimeade Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 258
Janet Lilian Davies Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 830
John Hayter Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo English Democrats 660
Malcom Maddocks - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1332

Rayleigh South

Electorate: 12915

Candidate Party Votes
John Christopher Flack Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1194
Keith Anthony Gibbs - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1379
Cameron Scott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 331
Pam Waldie Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 563

Rochford North

Electorate: 13199

Candidate Party Votes
Gerry Bolton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1236
Terry Cutmore - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1470
Allan Robert Davies Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 446
Deborah Taylor Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 296

Rochford South

Electorate: 12448

Candidate Party Votes
Jerry Gibson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1005
Angela Marguerite Robinson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 89
Colin George Seagers - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1085
Peter James Van De Vyver Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 804

Rochford West

Electorate: 14076

Candidate Party Votes
Rachael Alice Broomfield Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 344
Ian Gale Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 74
Michael Hoy - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 1615
Cherry Young Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 878
Keith Henry Hudson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1279

Saffron Walden

Electorate: 16071

Candidate Party Votes

South Benfleet

Electorate: 13159

Candidate Party Votes
Alan Bayley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1723
Terry Cooper Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 86
Philip Howell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 35
Colin Riley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1481
Brian Wilson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 787

South Woodham Ferrers

Electorate: 12790

Candidate Party Votes
Derek Barnett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 289
Cliff Hammans Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 560
Norman Hume - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 893
Robert King Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 51
Ian Roberts Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 757
Noel Sutcliffe Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 94

Southminster

Electorate: 17728

Candidate Party Votes
Bob Boyce - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1844
Tim Drain Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1805
Jonathan King Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 276
Leslie McDonald Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 643
Nathan Stone Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 68

Springfield

Electorate: 15702

Candidate Party Votes
Mike Mackrory - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1767
David Howell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 519
Jeremy Jacobs Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 239
Jean Murray Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1463
Nicholas Tidman Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 991

Stansted

Electorate: 14856

Candidate Party Votes

Stanway and Pyefleet

Electorate: 14296

Candidate Party Votes
Kevin Bentley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1723
Imelda Clancy Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 929
Walter Schwarz Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 247
Jessica Scott-Boutell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 828
Robert Spademan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 491

Stock

Electorate: 13874

Candidate Party Votes
Maurice Austin Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 355
Rachel Brunton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 171
Ian Grundy - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2067
Matt Klesel Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 177
Jesse Pryke Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1505

Tendring Rural East

Electorate: 14796

Candidate Party Votes
Dennis Cook Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 100
Mark Cossens Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 654
Andrew Erskine - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1552
Mark Morley-Souter Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 681
Michael Skeels Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1278
Chris Southall Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 176

Tendring Rural West

Electorate: 13583

Candidate Party Votes
Dennis Carr Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1141
Jim Clifton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 128
Duncan Gordon Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 343
Carlo Guglielmi - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1515
David Oxley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 147
Rosemary Smith Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 72

Three Fields with Great Notley

Electorate: 12208

Candidate Party Votes
Susan Hoye Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 950
Derek Ray Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 149
Roger Walters - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1613
Juliet Walton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 462
Robert Wright Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 207

Thundersley

Electorate: 12324

Candidate Party Votes
Joe Cooke Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 635
Bill Dick Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1148
Dominic Graham Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 50
Jamie Huntman - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1389
Paul Maylin Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 41
Geoff Robinson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 185

Waltham Abbey

Electorate: 16473 Turnout: 67

Candidate Party Votes

Wickford Crouch

Electorate: 29765

Candidate Party Votes
Malcolm Buckley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2881
Andrew Buxton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 765
Paul Downes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2121
Albert Ede Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 790
Poppy Gerrard-Abbott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 191
Nigel De Lecq Le Gresley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2396
Philip Jenkins Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 171
Don Morris Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2074
Steve Nice Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 137
Iris Pummell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 966
Karin Riedl Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 167

Witham Northern

Electorate: 14199

Candidate Party Votes
Peter Stone Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 38
James Abbott - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 1209
Phil Barlow Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 944
David Hodges Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1148
Michael Lager Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1120
David Toombs Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 126

Witham Southern

Electorate: 15271

Candidate Party Votes
Celia Burne Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 932
Barry Fleet Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 227
Philip Hughes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 244
Derrick Louis - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1490
Leonard Perry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 54
Christopher Warner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 995

Wivenhoe St Andrew

Electorate: 13837

Candidate Party Votes
Shaun Boughton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 383
Timothy Glover Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 248
Mo Metcalf-Fisher Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 562
Graham Tricker Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 599
Julie Young - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1895

Abbey

Electorate: 16354

Candidate Party Votes
Margaret Fisher - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1273
Peter Lynn Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 467
Saimon Rashid Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 395
Harry Royle Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 786
Tyron Wilson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 519

Buckhurst Hill and Loughton South

Electorate: 15860

Candidate Party Votes

Chigwell and Loughton Broadway

Electorate: 13547

Candidate Party Votes

Harlow North

Electorate: 16631

Candidate Party Votes

Harlow South East

Electorate: 15123

Candidate Party Votes

Dunmow

Electorate: 18256

Candidate Party Votes

Epping and Theydon Bois

Electorate: 13320

Candidate Party Votes

Harlow West

Electorate: 31113

Candidate Party Votes

North Weald and Nazeing

Electorate: 14188

Candidate Party Votes

Loughton Central

Electorate: 13838

Candidate Party Votes

Thaxted

Electorate: 13991

Candidate Party Votes

Keep in touch with local news

Sign up for email alerts

Most Popular

  • 1