Basildon Westley Heights

Electorate: 16265

Candidate Party Votes
Kerry Smith - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1347
Martin Wargent Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 66
Geoff Williams Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1067
David Burton-Sampson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 943
John Schofield Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1208

Billericay and Burstead

Electorate: 27536

Candidate Party Votes
Anthony Hedley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 3661
Terry Gandy Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2103
Nelson Brunton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 285
Nina Bennett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 563
Alan Bennett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 658
Nigel Horn Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 437
Martin Howard Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 256
Susan McCaffery Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1957
Kay Twitchen - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 3523
Stephen Watson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 290

Bocking

Electorate: 14198

Candidate Party Votes
John Baugh Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1320
Andrea Bunn Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 126
Gordon Helm - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1340
Pamela Hooper Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 91
Lynn Watson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1226

Braintree Eastern

Electorate: 13431

Candidate Party Votes
James Fleet Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 180
John Key Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 43
John Malam Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 233
Patricia Newton - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1605
Phil Palij Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1098
Moia Thorogood Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 790

Braintree Town

Electorate: 13978

Candidate Party Votes
Graham Butland - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1152
Rod Challis Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 953
Bill Edwards Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1121
Hayden Hooper Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 126
Timothy Reeve Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 159

Brentwood Hutton

Electorate: 15388

Candidate Party Votes
David Andrews Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Roger Hirst Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Mike Le-Surf Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 0
John Newberry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
David Watt Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0

Brentwood North

Electorate: 14275

Candidate Party Votes
Barry Aspinell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Simon Attwood Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Chris Hossack Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Michael McGough Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Yvonne Waterhouse Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 0

Brentwood Rural

Electorate: 14333

Candidate Party Votes
Lisa Barrett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Howard Bills Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Yvonne Maguire Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Julie Morrissey Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 0
Ann Naylor Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 0

Brentwood South

Electorate: 14690

Candidate Party Votes
Mark Allen Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Gareth Barrett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 0
Stephanie Bills Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
David Kendall Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Keith Parker Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Oliver Tilbrook Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo English Democrats 0

Brightlingsea

Electorate: 14627

Candidate Party Votes
Terry Allen Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 102
Maria Iacovou Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 165
Roger Lord - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1429
Lynda McWilliams Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1156
Colin Olivier Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 585
Gary Scott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1264

Broomfield and Writtle

Electorate: 15092

Candidate Party Votes
Graham Pooley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 570
John Aldridge - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1985
Claire Breed Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo English Democrats 385
Philip Gaudin Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 184
Reza Hossain Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 51
Ian Nicholls Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1346

Canvey Island East

Electorate: 14769

Candidate Party Votes
Owen Bartholomew Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 24
Dave Blackwell - Winner Canvey Island Independent Party 1766
David Cross Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 619
John Morgan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 79
Matthew Reilly Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 356
Brian Wood Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1145

Canvey Island West

Electorate: 13477

Candidate Party Votes
Esther Akinnuwa Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 278
Ray Howard - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1310
Peter May Canvey Island Independent Party 1011
Stephen Smith Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 59
Paul Westlake Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 26
Anne Wood Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 850

Chelmer

Electorate: 16356

Candidate Party Votes
Martin Ashby Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 428
Raymond Barry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 466
Colin Budgey Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 206
Thomas Jones Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1029
John Spence - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2044

Chelmsford Central

Electorate: 12240

Candidate Party Votes
David Jones Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 895
Tony Lane Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 175
Dick Madden - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1233
Edward Massey Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 431
John Theedom Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 711

Chelmsford North

Electorate: 13762

Candidate Party Votes
Irene Ferguson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 596
Robert Pontin Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 882
Leslie Retford Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 862
Stephen Robinson - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1501
Angela Thomson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 170

Chelmsford West

Electorate: 14590

Candidate Party Votes
Jude Deakin - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1078
Bill Horslen Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 642
Avril Howe Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 124
Eric Johnston Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 956
Graham Seeley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 975

Clacton East

Electorate: 13221

Candidate Party Votes
Eleanor Gordon Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 70
Peter Halliday Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1194
Norman Jacobs Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 477
Pierre Oxley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 1528
Sandy White Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1106
Brian Whitson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 77

Clacton North

Electorate: 13076

Candidate Party Votes
Sam Atkinson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 790
James Horsler Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 75
Anne Poonian Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 789
Harry Shearing Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 191
Mark Stephenson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 369
Andy Wood - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 929

Clacton West

Electorate: 12093

Candidate Party Votes
Chris Cotter Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1031
Paul Honeywood - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1251
Linda Jacobs Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 671
Christopher Keston Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 158
Clare Palmer Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 83
Ann Whitson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 85

Constable

Electorate: 14977

Candidate Party Votes
Roger Bamforth Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 387
Anne Brown - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2075
Carolyn Catney Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 303
Mark Cole Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1471
John Spademan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 504

Drury

Electorate: 13762

Candidate Party Votes
Nick Cope Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1127
Mike Dale Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 527
Steve Ford Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 314
Sue Lissimore - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1957
John Pitts Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 951

Frinton & Walton

Electorate: 15536

Candidate Party Votes
Simon Ashley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1588
Jo Hayes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 81
Iris Johnson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 1085
Rose Lawes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 620
Howard Mettler Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 84
Michael Page - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2095

Great Baddow

Electorate: 15766

Candidate Party Votes
Jenny Chandler - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1440
Jeanette Howes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1368
Richard Hyland Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 472
Darryl Newport Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 152
Chris Rycroft Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1191

Hadleigh

Electorate: 13776

Candidate Party Votes
Elena Black Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 130
Douglas Copping Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 250
Michael Dixon Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1389
Joe Reeder Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 518
Jillian Reeves - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1846

Halstead

Electorate: 15279

Candidate Party Votes
Bernard Dearlove Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 164
Malcolm Fincken Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 891
Michael Ford Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1144
Stephen Hicks Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 198
Paul Hooks Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 44
Joe Pike - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1597

Harwich

Electorate: 13437

Candidate Party Votes
Simon Banks Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 135
John Brown Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1138
Ricky Callender Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 892
Ivan Henderson - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1722
Steven Henderson Community Representatives 204
Jack Robertson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 23
Robbie Spence Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 70

Hedingham

Electorate: 14382

Candidate Party Votes
Steve Bolter Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 361
Frank Ferguson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1096
David Finch - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2190
Tina Gentry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 44
Stephen Knight Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 579
Joyce Wells Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 225

Heybridge and Tollesbury

Electorate: 15990

Candidate Party Votes
Beverley Acevedo Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1202
Rodney Bass - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2300
Robert Graves Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 417
Richard Perry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 230
Stevan Slodzik Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 822

Laindon Park and Fryerns

Electorate: 27982

Candidate Party Votes
William Archibald - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 2277
Thomas Beaney National Front 171
John Dornan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 958
Francis Barnes-Challinor Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 215
Mark Ellis - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2175
Anne Fryatt Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1980
Cheryl Gerrard Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 138
Dawn Holmes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 116
Arnold Lutton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 187
David Murray Trade Unionist and Socialist Coalition 73
Pat Rackley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 119
Terri Sargent Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 784
David Sheppard Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1684

Maldon

Electorate: 14550

Candidate Party Votes
Mark Burmby Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 87
Janet Carden Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 470
Penny Channer - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1994
Madeline Diamond Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 574
Geoffrey Dickman Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1052

Maypole

Electorate: 14099

Candidate Party Votes
Lyn Barton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 933
Mike Hardy Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 475
Dave Harris - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1665
Pam Nelson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 143
Raymond Tuttlebee Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 573

Mersea and Tiptree

Electorate: 14532

Candidate Party Votes
Rebecca Ager Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1134
Sue Bailey Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 216
Gill Collings Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 181
John Jowers - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1913
Audrey Spencer Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 629

Mile End and Highwoods

Electorate: 14871

Candidate Party Votes
Mary Bryan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 180
Jennie Fisher Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 408
Benjamin Locker Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 888
Bill Rowley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 725
Anne Turrell - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1417

Ongar and Rural

Electorate: 11888

Candidate Party Votes

Parsons Heath

Electorate: 13027

Candidate Party Votes
Bob Fisher Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 489
Theresa Higgins - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1259
Ron Levy Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 890
Charles McKay Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 609
Pat Rogers Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 192

Pitsea

Electorate: 31115

Candidate Party Votes
Andrew Ager Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2055
Keith Bobbin - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 2488
Freddie Gerrard-Abbott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 205
Freddie Gerrard-Abbott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 133
Sandra Hillier Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1257
Terry McBride Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1925
Melissa McGeorge Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 2181
Andrew Schrader Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1103
Ben Williams Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 167
Linda Williams Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 145

Rayleigh North

Electorate: 13298

Candidate Party Votes
Chris Black Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1037
David Dennis Bodimeade Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 258
Janet Lilian Davies Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 830
John Hayter Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo English Democrats 660
Malcom Maddocks - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1332

Rayleigh South

Electorate: 12915

Candidate Party Votes
John Christopher Flack Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1194
Keith Anthony Gibbs - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1379
Cameron Scott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 331
Pam Waldie Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 563

Rochford North

Electorate: 13199

Candidate Party Votes
Gerry Bolton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1236
Terry Cutmore - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1470
Allan Robert Davies Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 446
Deborah Taylor Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 296

Rochford South

Electorate: 12448

Candidate Party Votes
Jerry Gibson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1005
Angela Marguerite Robinson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 89
Colin George Seagers - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1085
Peter James Van De Vyver Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 804

Rochford West

Electorate: 14076

Candidate Party Votes
Rachael Alice Broomfield Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 344
Ian Gale Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 74
Michael Hoy - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 1615
Cherry Young Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 878
Keith Henry Hudson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1279

Saffron Walden

Electorate: 16071

Candidate Party Votes

South Benfleet

Electorate: 13159

Candidate Party Votes
Alan Bayley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1723
Terry Cooper Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 86
Philip Howell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 35
Colin Riley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1481
Brian Wilson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 787

South Woodham Ferrers

Electorate: 12790

Candidate Party Votes
Derek Barnett Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 289
Cliff Hammans Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 560
Norman Hume - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 893
Robert King Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 51
Ian Roberts Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 757
Noel Sutcliffe Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 94

Southminster

Electorate: 17728

Candidate Party Votes
Bob Boyce - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1844
Tim Drain Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1805
Jonathan King Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 276
Leslie McDonald Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 643
Nathan Stone Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 68

Springfield

Electorate: 15702

Candidate Party Votes
Mike Mackrory - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1767
David Howell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 519
Jeremy Jacobs Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 239
Jean Murray Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1463
Nicholas Tidman Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 991

Stansted

Electorate: 14856

Candidate Party Votes

Stanway and Pyefleet

Electorate: 14296

Candidate Party Votes
Kevin Bentley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1723
Imelda Clancy Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 929
Walter Schwarz Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 247
Jessica Scott-Boutell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 828
Robert Spademan Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 491

Stock

Electorate: 13874

Candidate Party Votes
Maurice Austin Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 355
Rachel Brunton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 171
Ian Grundy - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2067
Matt Klesel Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 177
Jesse Pryke Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1505

Tendring Rural East

Electorate: 14796

Candidate Party Votes
Dennis Cook Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 100
Mark Cossens Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 654
Andrew Erskine - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1552
Mark Morley-Souter Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 681
Michael Skeels Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1278
Chris Southall Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 176

Tendring Rural West

Electorate: 13583

Candidate Party Votes
Dennis Carr Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1141
Jim Clifton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 128
Duncan Gordon Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 343
Carlo Guglielmi - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1515
David Oxley Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Tendring First 147
Rosemary Smith Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 72

Three Fields with Great Notley

Electorate: 12208

Candidate Party Votes
Susan Hoye Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 950
Derek Ray Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 149
Roger Walters - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1613
Juliet Walton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 462
Robert Wright Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 207

Thundersley

Electorate: 12324

Candidate Party Votes
Joe Cooke Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 635
Bill Dick Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1148
Dominic Graham Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 50
Jamie Huntman - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1389
Paul Maylin Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 41
Geoff Robinson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 185

Waltham Abbey

Electorate: 16473 Turnout: 67

Candidate Party Votes

Wickford Crouch

Electorate: 29765

Candidate Party Votes
Malcolm Buckley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2881
Andrew Buxton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 765
Paul Downes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2121
Albert Ede Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 790
Poppy Gerrard-Abbott Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 191
Nigel De Lecq Le Gresley - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2396
Philip Jenkins Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 171
Don Morris Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 2074
Steve Nice Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 137
Iris Pummell Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Independent 966
Karin Riedl Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 167

Witham Northern

Electorate: 14199

Candidate Party Votes
Peter Stone Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 38
James Abbott - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 1209
Phil Barlow Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 944
David Hodges Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1148
Michael Lager Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1120
David Toombs Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 126

Witham Southern

Electorate: 15271

Candidate Party Votes
Celia Burne Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 932
Barry Fleet Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 227
Philip Hughes Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 244
Derrick Louis - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 1490
Leonard Perry Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo British National Party 54
Christopher Warner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 995

Wivenhoe St Andrew

Electorate: 13837

Candidate Party Votes
Shaun Boughton Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 383
Timothy Glover Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 248
Mo Metcalf-Fisher Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 562
Graham Tricker Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 599
Julie Young - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 1895

Abbey

Electorate: 16354

Candidate Party Votes
Margaret Fisher - Winner Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1273
Peter Lynn Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Green Party 467
Saimon Rashid Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Conservative 395
Harry Royle Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 786
Tyron Wilson Halstead Gazette: ElectionsModule Party Logo Labour 519

Buckhurst Hill and Loughton South

Electorate: 15860

Candidate Party Votes

Chigwell and Loughton Broadway

Electorate: 13547

Candidate Party Votes

Harlow North

Electorate: 16631

Candidate Party Votes

Harlow South East

Electorate: 15123

Candidate Party Votes

Dunmow

Electorate: 18256

Candidate Party Votes

Epping and Theydon Bois

Electorate: 13320

Candidate Party Votes

Harlow West

Electorate: 31113

Candidate Party Votes

North Weald and Nazeing

Electorate: 14188

Candidate Party Votes

Loughton Central

Electorate: 13838

Candidate Party Votes

Thaxted

Electorate: 13991

Candidate Party Votes

Local Information

Enter your postcode, town or place name

House prices »   Schools »   Crime »   Hospitals »

click2find


About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree